Všechny novinky - JCTT

KreATivita&InovaCZe - konference a aktivity projektu

Dne 21.listopadu 2024 proběhla v LIT Open Innovation Center na Univerzitě Johannese Keplera v Linci zahajovací konference k projektu KreATivita&InovaCZe.

Po úvodním projevu doktora Stefana Kocha, rektora Univerzity Johannese Keplera, bylo předáno slovo čestným hostům. O propojení vědy, výzkumu a kreativního průmyslu promluvil za Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích pan prorektor pro vědu a výzkum, doc. Ing. Luděk Berec, Dr. Mezi dalšími čestnými hosty, kteří vystoupili v dopoledních moderovaných diskusích, byli Mag. Christiane Tusek, prorektorka pro finance a podnikání JKU, Mag. Helena Kirchmayr, poslankyně hornorakouského parlamentu, Mgr. Patrik Červák, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje a Karin Hötzing, náměstkyně primátora města Linec. Přes obrazovku se připojil se svým vstřícným projevem také pan Markus Achleitner, hornorakouský zemský rada. Kreativní odvětví prezentoval pan Vít Vavřinec Pavlík, předseda Asociace jihočeských výtvarníků a Doris Lang-Mayerhoferová, radní města a dozorčí rady Creative Region. V navazující části dopoledního programu byl paní dr. Růženou Štemberkovou z Kanceláře transferu technologií JU, jako Leadpartnerem projektu, představen samotný projekt KreATivita&InovaCZe, jeho hlavní myšlenky a cíle.

Jednou ze stěžejních aktivit projektu bylo vytvoření on-line Kreativní platformy přinášející důležité informace z oboru. Platforma je volně přístupná a po zaregistrování je velkým benefitem pro každého jejího uživatele sdílení a získávání kontaktů, dat a informací mezi dalšími zaregistrovanými aktéry. Jedná se o prostor pro vzájemný networking kreativců, pro přehledný seznam akcí, aktualit, možnostech vzdělávání, pracovních nabídek a jiné. Na stránkách platformy je odkaz ke stažení newsletteru v českém a německém jazyce. Newsletter bude vycházet každého půl roku, v každém čísle nejdete zajímavé informace z probíhajících aktivit projektu a z aktuálního dění v kulturním a kreativním světě obou regionů. Přímý link na platformu zde: https://www.kreatins.cz/kreativni-platforma/. Aktuálně nabízíme zapojení do této platformy formou bezplatné registrace, díky které zůstanete propojeni a informováni: https://www.kreatins.cz/registrace/.

Rakouského univerzitního projektového partnera LIT OIC JKU představila jeho výkonná ředitelka, paní Elisabeth Ulbrich, MA MSc. Projektové partnery z kulturně kreativního průmyslu zastupovali Georg Tremetzberger z Creative Region a Alena Doležalová z Umění ve městě. Do dopoledního programu byli pozváni dva význační Keynote hosté. Za rakouskou stranu inovační architekt Thomas Fundneider, CEO TheLIvingCore, který ve poutavé své přednášce vysvětlil, co lidi brzdí v odvážných krocích a na praktických příkladech ukazoval, jak je možné své převratné myšlenky realizovat. Velký ohlas zaznamenala paní doktorka Jitka Čejková v VŠCHT v Praze, která se zabývá výzkumem fascinující oblasti ALife se zaměřením na tekuté roboty. Promluvila o svých knihách inspirovaných dílem Karla Čapka, jako tvůrce světoznámého slova robot, a o svém inovativním přístupu k jeho dílu propojujícím svět chemie, umělého života s literaturou a dalšími obory zcela interdisciplinárním přístupem.

Článek pojednávající o konferenci je zvěřejněn již také na webu rakouského projektového partnera.

Logo AT CZ

TAČR SIGMA PoC - Vybrané dílčí projekty

Rada komercializace Jihočeské univerzity rozhodla o finanční podpoře projektových žádostí v rámci projektu "Podpora aktivit PoC na Jihočeské univerzitě" realizovaném v programu TAČR SIGMA.

Celkově bylo odevzdáno v daném termínu 11 dílčích projektů, podpořeno mohlo být v této výzvě maximálně 6 dílčích projektů.

Po představení, projednání a diskuzi dílčích projektů v rámci jednání členů Rady komercializace bylo rozhodnuto následovně. Rada se shodla podpořit celkem 5 dílčích projektů:

  • název projektu: "Ověření a optimalizace technologie při sběru regionálního osiva trav a bylin z druhově bohatých lučních porostů", hlavní řešitelka: dr. Klára Řehounková, PřF
  • název projektu: "Rozvoj sociálních a  komunikačních dovedností v adaptivních VR simulacích", hlavní řešitel: doc. Dalibor Kučera, PF
  • název projektu: "Optimalizace výroby jogurtů obohacených o ovocnou složku z pohledu nutričních a senzorických vlastností", hlavní řešitelka: doc. Eva Dadáková, FZT
  • název projektu: "Tvorba a ověření prototypu metody THOM", hlavní řešitel: dr. Jakub Staněk, PF
  • název projektu: "Konceptualizace LegTerm", hlavní řešitel: Dr. Ivo Petrů, FF

Zasedání Rady komercializace JU v novém složení

První zasedání Rady komercializace Jihočeské univerzity v novém složení se uskutečnilo dne 13.11.2024 u příležitosti hodnocení prvních dílčích projektů v rámci programu SIGMA, zaměřený na aktivity Proof-of-Concept.

Rada komercializace Jihočeské univerzity byla rozšířena na 11 členů z předchozích 9 členů. Novými členy jsou reprezentanti z aplikační sféry, pan Jakub Domitra ze společnosti Busyman a pan Aleš Kopřiva ze společnosti ZekoI. Kompletní složení Rady komercializace JU lze najít zde.

Rada před sebou měla v rámci hodnocení 11 dílčích projektů, kteří se ucházeli o financování z programu TAČR SIGMA. Zastoupení z pohledu oblastí bylo široké. Představeny byly projektové žádosti z oblasti virtuální reality, archeologie, potravinářství, výukových inovací, zemědělství a rybářství. Největší zastoupení měla Fakulta zemědělská a technologická, která podala celkem 5 projektových žádostí, z Filozofické a Pedagogické fakulty byly představeny vždy 2 projektové žádosti a po 1 byly zastoupeny Přírodovědecká fakulta a Fakulta rybářství a ochrana vod. Rozhodnutí o úspěšných žádostech a tím pádem vybraných pro financování z projektu v programu SIGMA bude k dispozici v příštím týdnu.

PHOTO 2024 11 13 13 48 33 PHOTO 2024 11 13 13 48 33  

Laserový tisk z nanočástic na titulní straně prestižního vědeckého časopisu

Vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vyvinuli unikátní metodu pro tisk kovu z nanočástic, která dovoluje kombinovat slinuté a nanočásticové struktury v rámci jednoho výrobku. Aditivní technologie výroby se na makro škále osvědčila pro rychlé prototypování a vývoj na míru či přípravu porézních struktur. Technologie tisku kovu na rozhraní mikro a nano-škály otevírá možnosti uplatnění například v elektronice, optice a lékařství – stačí si představit implantát na míru, který obsahuje natištěné vodiče a senzory.

Standardní technologie tisku kovu pomocí laserového spékání využívají zrna o velikosti desítek až stovek mikrometrů, tedy zhruba tloušťky lidského vlasu, na substrát se dopravují mechanicky a teplota spékání bývá blízko bodu tání materiálu, což přirozeně limituje rozlišení tisku. Tyto limity lze překonat použitím menších zrn – nanočástic. Ale jak takové nanočástice vyrobit a zároveň je rovnoměrně nanést na podložku? Jak zabránit jejich oxidaci?

Tým vědců ukázal, že to možné je, a to pomocí kombinace selektivního laserového spékání a plynné agregace nanočástic. Vyvinutá technologie byla otestována na tisku mikrozrcátek, mikrodrátků tvořených nanočásticemi či slitým kovem nebo tisku loga Technologické agentury České republiky jako poděkování za financování výzkumu. Vědci doufají, že v budoucnu technologie pomůže prototypovat senzory a flexibilní elektroniku, zejména pro zdravotnictví.

Unikátní zařízení a metoda vznikla ve spolupráci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, konkrétně Katedry fyziky (Laboratoř fyziky nanomateriálů pod vedením Jiřího Kratochvíla), Katedry chemie (Laboratoř spektroskopie jednotlivých molekul pod vedením Tomáše Fessla) a Akademie věd (Laboratoř elektronové mikroskopie pod vedením Marie Vancové). Hlavním autorem řešení je pan dr. Jiří Kratochvíl, který je v současné době na své postdoktorandské stáži na univerzitě v Oxfordu. 

Technologie byla vybrána do finále národní soutěže Transfera Technology Day 2023, byla patentována a byla publikována v prestižním vědeckém časopise Nano Letters, nakladatelství American Chemical Society, přičemž ji redakce vybrala na přední obálku vydání tohoto periodika. (https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.nanolett.4c03131).

Ve spolupráci s Kanceláří transferu technologií je jednáno s firmou Robert Bosch, která o toto řešení projevila zájem.

nanotisk     vacuumchamberrunning

 

Přeshraniční transfer vědomostí a technologií v Evropském regionu Dunaj-Vltava

Dne 5.11. se uskutečnila konference na Univerzitě Passau na téma „Přeshraniční transfer vědomostí a technologií v Evropském regionu Dunaj-Vltava“. Stěžejním tématem byla „Digitální proměna v transferu technologií“.

Na akci byli pozváni všichni zástupci kanceláří transferu technologií z Evropského regionu Danuj - Vltava z Čech, Německa a Rakousko. Jednalo se již o druhý ročník této akce.  Hlavním organizátorem byl Euroregion Šumava – Bayerischer Wald ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Kanceláří transferu technologií.

V rámci slavnostního zahájení vystoupil rektor Univerzity Passau prof. Ulrich Bartosch a rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D. Následně vrcholní zástupci univerzit probrali strategie užší a konkrétní  spolupráce obou univerzit.

1000072353 

Europaregion logo             logo white

 

Aktuální novinky z říjnového vydání TransferaInfo

TransferaInfo je měsíčník vydávaný národním spolkem Transfera.cz, ve kterém informuje o aktuálních akcích, událostech a pozvánkách.

Říjnové vydání je plné zajímavých novinek a hlavním tématem je soutěž Transfera Technology Day 2024. V tomto čísle TransferaInfo byly zveřejněny technologie postupující do finále. Dále je zde celá řada pozvánek na zajímavé akce a další nemalé množství novinek a událostí z komunity transferu znalostí a technologií ČR.

Celé vydání TransferaInfo ke shlédnutí zde.

transfera logo

Říjnová setkání KTT Café na fakultě

V průběhu měsíce října proběhla další setkání nazvaná "KTT Café na fakultě" na fakultách Jihočeské univerzity.

KTT i v těchto případech představila své aktivity s důrazem na aktuální možnosti podpory Proof-of-concept aktivit díky projektu z programu SIGMA Technologické agentury ČR. 

Tato setkání jsou výbornou příležitostí pro vzájemné poznání a diskuze nad možnostmi spolupráce. Díky tomu je možné posunout výsedky vznikající na fakultě k jejich dašímu rozvoji či uplatnění. Café s KTT proběhla v první polovině října na Pedagogické, Filozofické a Zdravotně sociální fakultě. Na Fakultě zemědělské a technologické proběhlo setkání v úzkém kruhu pro představení tohoto formátu setkávání.

Tato forma setkávání se setkala s pozitivními ohlasy a na většině fakult jsou naplánovány další termíny a to na 1. kvartál příštího roku.

 

20241001 090443 20241001 090755

Logo Café na fakultě

Setkání s BPD Partners na JU

Ve dnech 22. a 23.10.2024 proběhla na Jihočeské univerzitě akce zcela nového formátu. Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity uspořádala setkání se zástupci investorské skupiny BPD Partners, kdy měli vědečtí pracovníci možnost představit své inovační nápady či nové výzkumné záměry resp. projekty. Pro možnost prezentace byli přizváni i výzkumní pracovníci z Biologického centra AV ČR.

Prezentováno bylo celkem 11 zajímavých výsledků v různých fázích připravenosti. Za JU byli přítomni vědečtí pracovníci zejména z Přírodovědecké fakulty, Fakulty zemědělské a technologické a Fakulty rybářství a ochrany vod. Pro obě strany šlo o první investorské setkání na půdě univerzity a okamžitá zpětná vazba byla velmi pozitivní. Ukázalo se, že propojování vědecké a aplikační sféry má významný smysl a získaná zpětná vazba může napomoci posunout či nasměrovat k dalším fázím komercializace.

IMG 7168 m PHOTO 2024 10 22 13 26 53 PHOTO 2024 10 23 15 09 35

 

Kůrovcová sonda v článku na iDNES.cz

Článek ke kůrovcové sondě, jejím vývoji a příběhu komercializace byl zveřejněn na zpravodajském serveru iDNES.cz. 

Celý článek na odkazu zde

treeinsp

Kůrovcová sonda ve vysílání Českého rozhlasu

Představení kůrovcové sondy bylo uvedeno ve vysílání Českého rozhlasu. V ranním vysílání dne 16.10. představil hlavní výhody a funkce této technologie jeden z autorů, pan dr. Ladislav Ptáček. V čase 8:46 vysílání pořadu Ranní Plus je zaznamenám rozhovor moderátora a pana dr. Ptáčka. Odkaz na vysílání zde.

 

treeinsp